Ćwiczenia – Obrona 2019

 

Ćwiczenia pod kryptonimem ,,Obrona 2019”

W dniu 19 czerwca br. na terenie Spółki Minova Ksante w Polkowicach
i Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lubin w Leśnictwie Damówka odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem ,,Obrona 2019”, których organizatorem była KP PSP w Polkowicach i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie obowiązujących procedur
i wypracowanie praktycznych metod postępowania we współpracy
z Nadleśnictwem Lubin, zakładem Minowa-Ksante Sp. z.o.o, PCZK
w Polkowicach, Policją i innymi służbami podczas akcji ratowniczo- gaśniczej,
a także doskonalenie współpracy pomiędzy służbami podczas alarmowania mieszkańców o konieczności ewakuacji z ternu zagrożonego oddziaływaniem uwolnionych związków chemicznych w razie wystąpienia pożaru w zakładzie produkcyjnym Minowa-Ksante oraz sprawdzenie możliwości praktycznego ewakuowania ludności w pobliskiej miejscowości.

Założenie ćwiczeń:w wyniku zaprószenia ognia, w kompleksie leśnym Leśnictwa Damówka w oddziale 297 w pobliżu miejscowości Trzebcz dochodzi do pożaru lasu. Z uwagi na niską wilgotność ściółki (12 %) oraz silny wiatr, pożar w krótkim okresie czasu opanowuje duży areał leśny oraz tereny przylegające bezpośrednio do zakładów chemicznych „Minowa-Ksante”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pożar przeniesie się na teren zakładu i dotrze do bocznicy kolejowej, na której stoi cysterna z niebezpieczną substancją. Istnieje realne niebezpieczeństwo rozszczelnienia się cysterny kolejowej, uwolnienia do atmosfery niebezpiecznych substancji chemicznych i stworzenia realnego zagrożenia dla życia oraz zdrowia mieszkańców, których domy znajdują się w pobliżu zakładu. Niezbędnym jest przeprowadzenie ewakuacji ludności
z miejscowości Trzebcz.

W ćwiczeniach brały udział zastępy straży pożarnych z terenu powiatu polkowickiegosłużby Lasów Państwowych i rozjemcy z KP PSP Lubin.

Siły i Środki:

GCB 2,5/27/2,5 Iveco Eurocargo JRG Polkowice

GCBA-Rt 5/32 Scania OSP Sucha Górna

GBA 3/16/4,6 Volvo OSP Nowa Wieś Lubińska

GCBA 5/32 Jelcz OSP Sobin

GBA 3,5/27/4,6 Iveco Eurocargo OSP Szklary Dolne

GBA 3/16/4 Mercedes Atego OSP Chocianów

GBA 2,5/16 Mercedes Atego  OSP Radwanice

GBA 3/30 MAN- OSP Przemków

GBA 2,5/16/4 Mercedes Atego OSP Gaworzyce

Samolot Dromader

Mitsubishi L 200